Velikonoční ostrovy a Chile

Velikonoční ostrovy a Chile

Vydejte se za objevováním tajemné domorodé historie nejodlehlejšího a světoznámého Velikonočního ostrova ležícího ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu.

  • Vychutneje si krásné výhledy přímých útesů a kráterových jezer
  • Objevte gigantické sochy Moai, které jsou spojené s tajemstvím života domorodců
  • Vydejte se na výšlapy na ostrůvky vulkanického původu, rozmanitou faunu a flóru
Velikonoční ostrovy a Chille
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Velikonoční ostrovy a Chille

Velikonoční ostrovy - záhadné sochy Moai

Sochy Moai byly původně tesané v kráteru vyhaslé sopky Rano Ruraku! Patří mezi největší světové záhady a atrakce ostrova, které jsou úzce spřízněné s podobnými tradicemi kultu předků rozšířených v Polynésii. Tyto monumenty se vyznačují především svým neobvyklým tvarem - nemají nohy, pouze stroze naznačenou stavbu těla a velmi propracovaný tvar hlavy.
Nikdo však dodnes netuší k jakému účelu tyto sochy byly postaveny.

Vypráví se, že původně představovaly zemřelé předky anebo náhrobky, chránící jejich ostatky či jako znázornění bohů, ke kterým se domorodci modlili. Domorodci z kmene Rapanujců jich zde vztyčili asi okolo 300. Daleko víc jich však zůstalo na cestě k lomu Rano Ruraku, z nichž měly shlížet do vnitrozemí ostrova.
Na některých Moai také můžeme najít klobouk pukao z červené horniny. Podle nejvíce přijatelné teorie se však ale nejedná o klobouk, ale o styl účesu, který zde tamní domorodci nosili v dobách vzniku posledních soch.

  • Stojící Moai byly znovu vztyčeny během 20. století.
  • Většina z nich je okolo 4 m vysoká, najdou se však i takové, co měří až 12 m a jejich váha se pohybuje v rozmezí 20 - 90 tun.
Velikonoční ostrovy a Chille

Velikonoční ostrovy - největší zajímavosti

Velikonoční ostrov je v domorodém jazyce přezdíván jako Rapa Nui, od tohoto názvu také vzniklo označení domorodého kmene Rapanujců. Jedná se o nejodlehlejší a světoznámý ostrov, který si získal svůj jedinečný název díky svému objeviteli Jacobu Roggeveenovi v letech 1722, který zde připlul o Velikonoční neděli.

  • Rozloha ostrova je 163 km² a obývá jej 15 000 obyvatel. Délka ostrova je 24 km.
  • Ostrov se nachází 3600 km západně od pobřeží Ameriky a 2075 km východně od ostrova Pitcairn.
  • Nejvyšším bodem ostrova je vrchol sopky Maunga Terevaka ve výšce 507 m n. m., která je zároveň 12. nejizolovanější horou světa.
  • V okolí ostrova se nachází několik menších ostrůvků. U jihozápadního výběžku ostrova jsou to ostrůvky Motu Iti, Matu Kau Kau a Motu Nui. Západně od ostrova se nalézá ostrůvek Motu Tautara a v blízkosti poloostrova Poike pak ostrůvek Motu Marotiri.
Velikonoční ostrovy a Chille

Jaké je počasí na Velikonočních ostrovech

  • Podnebí na ostrově je teplé a subtropické. Roční období jsou jen málo výrazná a na ostrově vanou silné pasátové větry.
  • Průměrná roční teplota na ostrově se pohybuje kolem 21 °C.
  • Mezi nejstudenější měsíce patří červenec a srpen s průměrnou teplotou 19 °C. Nejteplejší měsíce trvají od ledna až do března s průměrnými teplotami 23 °C.
  • Roční dešťové srážky jsou v průměru 1150 mm. Dešťové měsíce jsou většinou duben a květen.
Velikonoční ostrovy a Chille

Rozmanitá kuchyně

Kořeny současné chilské kuchyně sahají až do poloviny 16. století, kdy se Chile stalo součástí španělského místokrálovství Peru. Španělé, Indiáni a Kreolové tu pak společně žili a navzájem se ovlivňovali i v kuchyni.

Kreolská, tzv. venkovská kuchyně je charakteristická větším množstvím luštěnin a zeleniny v závislosti na množství masa.
Tak vznikly i mnohé další chilské národní pokrmy, jako např. fazolová polévka, bezmasé kukuřičné placičky humitas, kukuřičný hrnec (zapečená kukuřičná kaše s mletým masem), nebo čarkikán (směs fazolí a různé zeleniny s masem).

  • Chilští kovbojové a ledkoví dělníci si brali do práce těstové taštičky plněné ostrou masovou směsí empanadas.
  • Obyvatelé sychravých patagonských končin přispěli hovězím a jehněčím, hustými masovými i zeleninovými polévkami nebo hliněným kotlíkem plným hovězího a rybího masa, mušlí, klobás a brambor zvaným curanto.
  • Ve fjordech studených jižních moří a v prudkých řekách chilských And se loví množství mořských i sladkovodních ryb. Jako král je zde označován losos, který se podává syrový v marinádě jako tzv. ceviche či carpaccio.

Víte, že ..

Díky sochám Moai se stal ostrov světoznámým. Problematikou historie Velikonočního ostrova a sochami Moai se velice úspěšně zabýval český vědec Pavel Pavel, který objasnil záhadu, jak mohli obyvatelé ostrova tak těžké sochy zvednout, a do dneška je za to světově velmi uznáván.

Velikonoční ostrovy a Chille

Chilské víno

Je chloubou chilského zemědělství a obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek.
Vinná réva se v Chile začala pěstovat již v 16. století, což bylo asi 200 let předtím, než se objevila v Kalifornii.

  • Zvláště proslulá je odrůda Cabernet Sauvignon, pro jejíž pěstování jsou v Chile snad nejlepší podmínky na světě.
  • Vyhlášená je zde koktejl pisco sour, což je pálenka PISCO, vyráběná z fermentované šťávy vinné révy, smíchaná se štávou z limetky a cukrovým sirupem. Podává se většinou před jídlem.
Velikonoční ostrovy a Chille

Velikonoční ostrovy - TIPY na výlet

Velikonoční ostrov okouzlí návštěvníky především svými krátery, jeskyněmi, plážemi, panenskou přírodou a tajemným duchem celého ostrova.

  • Za návštěvu rozhodně stojí i někdejší obřadní vesnice Orongo, která se nachází na kráteru vulkánu Rano Kau, tyčícího se přímo nad oceánem na jihu ostrova. Je odtud nádherný pohled nejen na Velikonoční ostrov, ale i na sytě modrý oceán, ale též směrem dolů do kráteru na jezero s plovoucí totorou.
  • Kromě jednoduchých kamenných obydlí se zbytky kreseb na stěnách jsou archeologickým unikátem v Orongu především petroglyfy vytesané do kamenů, převážně s motivy Ptačího muže.
  • Také zde můžete objevit další záhadu, a to piktografické záznamy na destičkách rongo-rongo, které se vědcům dosud nepodařilo rozluštit.

Velikonoční ostrovy - TIPY na koupání

Velkou část pobřeží ostrova tvoří příkré a vysoké útesy, přístup k oceánu a koupání jsou možné jen na několika málo místech.

  • Velikonoční ostrov má jedinou větší pláž, která se nazývá Anakena na severním pobřeží ostrova.
  • Půvabná pláž Anakena je v zátoce s bílým pískem a palmovým hájem velmi oblíbeným místem pro trávení odpoledne, slunění a koupání. Prastaré legendy vypráví, že první náčelník domorodých lidí Hotu Matua se vylodil právě tady.