Honduras, Guatemala a Belize

Honduras Guatemala a Belize

Vyražte prozkoumat Střední Ameriku, konkrétně do pestré země Honduras! Vychutnáte si dokonalý relax na bílých písčitých plážích Karibiku nebo si užijete nezapomenutelné potápění a šnorchlování v korálových útesech, nebo se vydejte s námi za magickým dobrodružstvím po stopách a tajemství starodávného centra Mayské říše, konkrétně na území Guatemaly a Belize.

 • Vydáte se za poznáním Mayské kultury – konkrétně do proslulého starobylého města Copán
 • Uvidíte koloniální vesničky původních indiánských kmenů
 • Hornická města v okolí hlavní metropole Tegucigalpa
Honduras, Guatemala a Belize
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Honduras, Guatemala a Belize

Největší zajímavosti Honduras

Na druhou stranu se však jedná o neobyčejně krásnou zemi, která ukrývá spoustu přírodních krás se svěžími tropickými lesy a majestátními horami. Honduras má přes 9 mil. obyvatel a jeho rozloha je okolo 112 000 km2.
Úředním a hovořícím jazykem je zde španělština. Mezi další významná a velká města patří San Pedro Sula, Choloma a La Ceiba.

Honduras se také pyšní mnoha Národními parky jako např.:

 • Capiro Calentur, Celaque, Cerro Azul de Copán, Jeanette Kawas, La Tigra, Montaña de Comayagua, Montaña Santa Bárbara.
Honduras, Guatemala a Belize

Počasí Honduras

Nejpřijatelnější měsíce, kdy se vydat na cestu do Hondurasu jsou únor, březen, duben, květen a září.

 • Období dešťů zde nastává přibližně od března do května.
 • Období sucha zde trvá přibližně od prosince do dubna.
 • Po většinu času v Hondurasu převládá chladné horské podnebí, zejména pokud se vydáte směrem na sever.
 • V oblasti nížin jsou teploty téměř vždy velice horké, ale během období dešťů tu vane svěží vzduch.
 • Nejlepší a nejteplejší počasí najdete v hlavním městě Tegucigalpa a v Choluteca.
 • Teplota moře je vhodná pro celoroční plavání, v oblasti pobřeží je vždy horko a vlhko.
Honduras, Guatemala a Belize

Copán

Copán bylo postaveno jako třetí největší město Mayské civilizace po městech Dzibilchaltún a Tikal, který se nachází na břehu stejnojmenné řeky.
V dávných dobách bylo toto město střediskem vědy, a to především astronomie a matematiky.
Copánští astronomové vypočítali ze všech Mayů nejpřesněji délku slunečního roku a objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců.

 • Copán patří mezi jednu z největších a nejpodrobněji prozkoumávaných lokalit z Mayské kultury.
Honduras, Guatemala a Belize

Tegucigalpa - hlavní město Hondurasu

Tegucigalpa je hlavní město Hondurasu od roku 1880, jehož název se skládá ze dvou indiánských slov: „teguz – hora“ a „galpa – stříbro.“
V tomto městě byli totiž v minulosti objevena velká naleziště stříbra a od 16.století, kdy Španělé odstartovali tradici důlních center, byl Honduras svého času přezdíván jako stříbrný důl.

 • V srdci města se nachází kopulovitá katedrála z 18.století, v jejichž barokních interiérech můžete spatřit vzácná umělecká díla. Pomyslným rozcestníkem města před katedrálou je Centrální park.
 • Pýchou města jsou jednoznačně dominující památky, jako např. Muzeum umění (dříve budova staré univerzity) Antiguo Paraninfo Universitaria, moderní budova Palacio Legislativo postavený na kůlech a budova Casa Presidencial či kostel Iglesia de San Francisco ze 16. století.
Honduras, Guatemala a Belize

Cópa Ruinas

Cópa Ruinas je největším archeologickým nalezištěm, který se řadí na seznam památek UNESCO. Jedná se o největší osídlení a ruiny, připomínající slavnou dobu Mayské civilizace. Veškerá archeologická místa jsou zde denně přístupná. K vidění jsou zde klasické stavby indiánů jako pyramidy, sloupy, sochy, stalesy i různé chrámy.

 • Návštěvníkům zde rozhodne neunikne Hyeroglifické schodiště, připomínající jedinečný chrám s dochovalým nejdelším Mayským textem či Akropole, kde jsou vyobrazeny vyřezávané tváře vládců, ze 16.století.
 • Dále si zde můžete prohlédnout Stela of the Great Plaza s portréty panovníků či unikátní 800m dlouhý tunel anebo kulaté náměstí.
 • Dodnes se vědci přou proč kmeny Mayů v 9.století ostrov Copán opustili a přesídlili se na poloostrov Yucatán.
 

Kriminalita v Hondurasu

Honduras je země, o které se ví, že má velmi špatnou pověst z hlediska kriminality.
Proto mnoho cestovatelů, kteří cestují napříč Střední Amerikou se v Hondurasu moc často nezdrží a snaží se svůj pobyt vynechat či jej co nejvíce zkrátit.
Ačkoliv dle statistik a počtu místních obyvatel se hrozivá čísla přepadených nedají nijak zpochybnit, je důležité si uvědomit, že se především jedná o násilné kriminální činy mezi pouličními gangy.
Drtivá většina obětí je z řad drogových dealerů, kteří si mezi sebou vyřizují účty, jen ve vyjímečných případech se jedná o přepadení či okradení turistů.

Honduras, Guatemala a Belize

Guatemala a Belize

Tyto dvě karibské země, ležící ve Střední Americe ve vás zanechají všudypřítomnou energii a dobrou náladu. - Během svých cest budete plně obdivovat jedinečnou koloniální architekturu, posvátná místa ukrytá v džungli, jako např. Tikal a El Mirador či tajemné chrámy a dnešní mayská městečka. - Těšit se můžete i na výšlap k sopce Pacaya, na strhující výhledy a divokou přírodu, mnohotvárné krajiny či na neporušené životní prostředí. - Nekončící úsměvy místních domorodých obyvatel a nevšední zážitky, které vás budou provázet jen v Guatemale a Belize!

NÁŠ TIP

Fotografování během vašich cest v Guatemale může být občas problém. Doporučujeme vždy předem požádat o svolení fotografování danou osobu či majitele daného objektu. Často se tu stává, že daná osoba vyžaduje za pořízení fotografií peníze.

Honduras, Guatemala a Belize

Tigra National Park

Tigra National Park představuje deštný prales o rozloze 8000 hektarů, nacházející se ve výšce 2000m. Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších Národních parků v celém Hondurasu.
Čeká na vás nedotčená tropická vegetace a bohatá fauna a flóra. Najdete zde více než 200 druhů ptáků, oceloty, pumy i opice.

 

San Pedro Sula

San Pedro Sula je druhé největší město Hondurasu nacházející se na severozápadě státu, cca 70km jižně od pobřeží Karibiku. Město bylo založeno roku 1536 dobyvatelem Donem Pedrem de Alvarado, který mu dal jméno Villa de San Pedro de Puerto Caballos. San Pedro Sula si získalo svůj oficiální název již 5 let poté.
Často je také označováno pod názvem „Capital Industrial“ – neboli hlavní průmyslové město. Jedná se totiž o urbanistické centrum významné honduraské aglomerace. „Sula“ v místním nářečí znamená „Usula“ – neboli tzv. „údolí ptáků.“

 • V blízkosti města se rozkládá jediné přírodní honduraské jezero Yojoa a ruiny mayského města Copán.
 • San Pedro Sula se také pyšní svou bohatou historií a rozhodněte byste zde neměli vynechat návštěvu místních muzeií např. muzeum antropologie a historie San Pedro Sula, muzeum přírody nebo muzeum pro děti.
 • Za kulturním programem můžete vyrazit i do knihovny v Centro Cultural Sampedrano či do divadla Francisco Saybe.

NAŠE TIPY A DOPORUČENÍ

 • Velký pozor si dávejte ve městech jako je San Pedro Sula nebo Tegucigalpa, ve kterých je pravděpodobnost přepadení nebo okradení nejvyšší. Raději zůstaňte v noci doma a přes den nechoďte do chudinských čtvrtí ani do odlehlých částí města.
 • Vždy se zeptejte personálu v hotelu nebo místních lidí, kam je bezpečné chodit a kam ne.
 • Nenoste při sobě velké částky peněz, peníze si raději rozdělte a schovejte na více místech.
 • Drahou elektroniku a šperky nechte doma nebo je alespoň neukazujte okatě na veřejnosti.
 • Dávejte si dobrý pozor při výběrech peněz z bankomatů. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů a zajděte raději do bank, supermarketů nebo nákupních center.
 • Cestování lokálními chicken busy se nedoporučuje po Tegucigalpě nebo San Pedro Sule, raději si vezměte spolehlivý taxík.
 • Nepohybujte se sami na prázdných, nočních plážích ani v odlehlých končinách, zejména v oblastech při hranici se Salvadorem, Guatemalou nebo Nikaraguou.
Honduras, Guatemala a Belize

Ostrov Roatan

Ostrov Roatan je jeden z kouzelných karibských ostrovů ležící severně od Hondurasu.
Patří do volného souostroví Bay Island, které je součástí nepravidelné, volné linie ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se podél karibského pobřeží Střední Ameriky od jižního pobřeží mexického Yucatanu až k Panamské šíji.
Tento zapomenutý ráj se proslavil jako domov mnoha pirátů a byl objeven v roce 1502 Kryštofem Kolumbem. Dodnes se zde vypráví pirátské legendy o ukrytých pokladech.

 • Roatan je místo, které je ideální pro potápěče, jachtaře či milovníky vodních sportů a koupání s delfíny.
 • Ukrývají se zde nádherné písčité bílé a průzračné pláže spolu s přenádhernou tropickou přírodou připomínající džungli.
Honduras, Guatemala a Belize

Základní fakta o Belize

Belize patří mezi světové unikáty Střední Ameriky, jehož hlavní město se nazývá Belmopan. Jedná se o jediný anglicky mluvící stát ve Střední Americe. Nejsnažší způsob cestování po této zemi je autobusová doprava. K dispozici jsou běžné anebo expresní busy. Předem zde není nutná rezervace jízdenek, jelikož si je pohodlně můžete zakoupit během jízdy.

 • Pobřeží Belize je lemováno druhým největším korálovým útesem na světě. Velmi oblíbeným sportem je zde windsurfing, zejména v období od února do června. Dále také sjíždění řek na kajaku a kánoích.
 • Liduprázdné pláže rajského ostrova a poutavý pohled na tyrkysové vody vás navodí do pohodové až romantické nálady. Klidná doprava, výlety do přírody, či prohlídky památek jsou hlavním a oblíbeným důkazem toho, že vás doma nic neudrží.
 • Belize láká pro svojí návštěvu nejen obyčejné turisty, ale také i cyklisty. Tato exotická destinace je jako stvořená pro ideální aktivní dovolenou. Klidná doprava, výlety do přírody, či prohlídky památek jsou hlavním a oblíbeným důkazem toho, že vás doma nic neudrží.
 • V oblasti Cayo District si také můžete vychutnat úžasnou projížďku na koních a vyrazit na kochající se dobrodružství.
Honduras, Guatemala a Belize

Co navštívit v Belize?

AMBERGRIS CAYE

 • Je jeden z nejpůvabnějších ostrovů světa dle hodnocení cestovatelského portálu TripAdvisor.
 • Ambergris Caye je jeden z největších ostrovů středoamerického Belize a také součástí Amerických Panenských ostrovů.
 • Tato oblast je světově proslulá pro krásy podmořského světa a pro nezapomenutelné ideální potápění.
 • Oblíbeným dopravním prostředkem po tomto ostrově je golfový vozík.
 • Na ostrově se nacházejí i pozůstatky mayského naleziště Marco Gonzalez, a tak se turisté mohou z tropického ráje vydat za zkoumáním tamní historie.

NP CROOKED TREE

 • Naprosto jedinečná fauna a flóra čeká na vás v Belize právě tady, v nejznámější přírodní rezervaci Crooked Tree. - Nespočet druhů exotických ptáků na jednom místě jen tak nikde jinde nespatříte! Těšit se můžete na nejrůznější druhy vodních ptáků, obrovské shromáždění kormoránů, stovky bílých volavek a na několik různých druhů kachen.
 • Nejvhodnější doba pro návštěvu rezervace a pozorování ptáků je v období února, března až dubna.
Honduras, Guatemala a Belize

Další zajímavá místa, které navštívit v Belize

BELIZE BARRIER REEF

 • Belize Barrier Reef je druhý největší korálový útes na světě a právem se řadí na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
 • Česky se tato památka označuje jako „Bariéra Belize“, která se táhne v délce 300km a představuje tak jednu z největších dominant v Belize.
 • Toto místo také nabízí unikátní podmínky pro všehny nadšence šnorchlování a potápění.
 • Žije zde zhruba okolo 600 druhů živočichů a snadno narazíte také na rejnoky či dokonce hnědé žraloky. Nemusíte se ale ničeho bát, hnědí žraloci se živí pouze planktonem a malými rybkami, tudíž pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí.
 • Za návštěvu stojí také rozlehlý korálový útes - Great Blue Hole, neboli přezdívaná jako velká modrá jáma, s dokonalým kruhovým půdorysem krasového původu a s úzkým pásem pevniny.
 • Šnorchlování či potápění v této oblasti se pro vás stane unikátním zážitkem!

BANÁNOVÁ FARMA

 • Banánová farma v Belize zve všechny, co se chtějí dozvědět více o pěstování či zpracovávání banánů.
 • K dispozici je zde nabídka předem sjednaných prohlídek pro turisty s průvodcem. Jen málokdo ví, že toto oblíbené žluté tropické ovoce roste na bánanovníku, který není strom, ale bylina.
 • Dozvíte se třeba, že banán je velmi oblíbené, známé a chutné ovoce, které se vyváží z Belize do spousty zemí po celém světě. Také, že existuje několik druhů odrůd, které se liší jak svojí chutí, barvou, tak i velikostí a spoustu dalších zajímavých informací.
Honduras, Guatemala a Belize

Počasí a podnebí Guatemala a Belize

Podnebí v Guatemale a Belize je tropické, přičemž Guatemala leží v subtropickém pásmu. Teplota vzduchu se zde mění v závislosti na nadmořské výšce, proto je i tady počasí nepředvídatelné.

 • Roční průměrné teploty se zde pohybují okolo 25°C - 29°C.
 • Působením atlantských pasátových větrů jsou roční úhrny srážek vyšší než 5000mm. Při pobřeží Tichého oceánu jsou srážky nižší, mezi 500 - 1200mm.
 • V nížinách převládá spíše vlhký vzduch, což může být značně vyčerpávající. Nejvyšší vlhkost je v deštové sezóně od května do listopadu.
 • Období dešťů s velkými tropickými lijáky nastávají v září a říjnu.
 • Nejlepší vhodná doba pro cestování do Guatemaly a Belize je v období od listopadu do prosince.
 

Guatemala a Belize – místní kuchyně

Jakmile se někdo zmíní o gautemalské či belizské kuchyni vybaví se vám hned paleta pestrých barev, opojných vůní a spojení těch nejrůznějších chutí. Veškeré recepty se většinou odráží od místních domorodých tradic a převzatých kulinářských technik. Obě kuchyně jsou bohaté na velký obsah ovoce a zeleniny a pestrobarevných pikantnějších druhů koření.

 • Jídlo v Guatemale připomíná tak trochu arabskou kuchyni přetvořenou místními etnickými Španěli. Nejznámější pokrm je zde např. tamales z kukuřičného těsta.
 • Jídlo v Belize kombinuje hned několik světových kuchyní v jednom, jako např. karibská, latinskoamerická a britská. Obvyklými základními surovinami k přípravě hlavních pokrmů jsou rýže, fazole a dušené kuře.
 • Belize je přímořský stát, a proto místní kuchyně obsahuje i mnoho ryb a mořských plodů. Excelentní jsou zde např. ryby na grilu či krevety a fritované mušle.
 

Základní fakta o Guatemale

Guatemala patří mezi nejzajímavější a nejbarevnější zemi Střední Ameriky, která se podobně jako Belize, pyšní svým nesmírným přírodním, kulturním i historickým bohatstvím. - Samotný její název vznikl z indiánského jazyka „nahuatl“, konkrétně ze slova „cuauhtemallan“, což znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovina státu je pokryta tropickými lesy. Směrem na západ je země oblévána Tichým oceánem a směrem na východ Atlantským oceánem.

 • V panenské džungli Guatemaly narazíte na nejzachovalejší pozůstatky Mayské civilizace jako jsou Mayské pyramidy a královské paláce.
 • Tropická nadpozemská fauna vás zaručeně ohromí, jakmile spatříte poletující hejna pestrobarevných papoušků, tukanů a také skupinky neposedných opic.
 • Typicky pestrá a nepřehlédnutelná kultura zde dominuje zejména svým obyvatelstvem, z nichž více než polovina tvoří domorodci, konkrétně kmeny Indiánů a Indigenos.
 • Pokud vyrazíte na dobrodružnou výpravu do srdce tropického pralesa, neminete několik divokých řek, tajemná jezera, ukryté laguny i nádherné vodopády. To vše můžete spojit s koupáním ve smaragdových kaskádách.
 • Tajemné řeky vás zavedou do jeskynních krasových labyrintů, zdobenými krápníky, jejichž dómy dosahují impozantních rozměrů.
 • Asi největší zážitek pro odvážné cestovatele zde představí majestátní kužely aktivních sopek, které neustále chrlí žhavé proudy lávy, díky kterým zažijete jedinečnou podívanou, na vlastní oči, ve dne i v noci!

NÁŠ TIP - TIKAL

Otevírací doba parku je obvykle od 6.00 – 16.00h. Vzhledem k vysoké návštěvnosti mnoha turistických skupin, doporučejeme park navštívit za úsvitu a budete zde úplně sami!

Honduras, Guatemala a Belize

Co navštívit v Guatemale?

TIKAL

 • Tikal je starověká mayská pevnost, ukrytá v deštných pralesech severní Guatemaly, která patří mezi oblíbené turisticky vyhledávané atrakce.
 • Celá oblast tohoto parku se řadí do Seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Poblíž parku Tikal se také nachází velké město Flores, které je také jedním z oblíbených tipů na výlet, po cestě z blízkého Belize.

LIVINGSTON

 • Livingston je místo, které je fascinující samo o sobě a neexistuje žádné jiné místo v Guatemale mu podobné.
 • Město, ležící u karibského pobřeží je často označováno jako garifunské, protože zdejší obyvatelstvo – Garifunci, byli zde v dávných dobách převáženi jako otroci a potomci Afričanů.
 • Tato oblast je velmi atraktivní zejména díky svým krásným plážím, jako je např. známá pláž Playa Blanca a také díky lodním výletům. Např. z Rio Dulce se snadno můžete dostat lodí i do Belize.

NÁŠ TIP A DOPORUČENÍ

Doporučujeme provést rezervaci lístků na výlet lodí vždy alespoň den předem!

Honduras, Guatemala a Belize

Guatemala - VODNÍ SPORTY

Guatemala je naprosto ideální destinací pro vodní sporty a potápění. Potápět se můžete např. v sopečné kaldeře u jezera Lago de Atitlan. Dále můžete vyzkoušet rafting na divoké řece Rio Cahabon poblíž Lanquínu nebo plout na plachetnici z jachtařského ráje Rio Dulce či na kánoi a kajaku proplout vodní toky u měst Montericco a Livingston. Surfing je v Guatemale relativně mladým sportem. Je zde ale několik málo možných míst, kde se na vlnách můžete svézt, jako např. v Sipacate.

Honduras, Guatemala a Belize

Guatemala - TÚRY A TOULKY PŘÍRODOU

Neodolatelnou výzvou lákající pěší turisty jsou guatemalské sopky . Např. na mnohé z nich lze podniknout jednodenní výlet z Antigui a Quetzaltenanga. Další dechberoucí krajiny můžete spatřit severně od Huehuetenanga v okolí Nebaje a Todos Santos.

 • Exotické dobrodružství si užijete během pěších túr z džungle Peténu až k odlehlým archeologickým lokalitám El Mirador a El Peru.
 

Guatemala - JAZYKOVÉ KURZY V GUATEMALE

Guatemala je proslulá pro svou širokou škálu studia a výuky španělštiny a mayských jazyků. Studium v této zemi není pouze skvělým způsobem, jak se naučit španělsky, ale umožní vám také setkat se s místními lidmi a poznat jejich zdejší kulturu.

 • Guatemalské jazykové školy jsou jedny z nejlevnějších na světě. Ve většině škol můžete s výukou začít libovolný den a studovat po libovolnou dobu.
 • Nejoblíbenějším místem ke studiu je Antigua, osobitá oblast, kde vládne živější studentský a cestovatelský život. Jako další např. Quetzaltenango, které láká vážnější zájemce o studium.