Jak plánovat cestu do Peru

Cesta do Peru

Peru je nesmírně různorodá země, zejména při cestě na jih od Limy se nabízí trasa nadupaná zajímavostmi. Težko vymyslíte lepší itinerář, než který každoročně absolvují tisíce turistů. Co v Peru nevynechat:

 • ostrůvky Islas Ballestas
 • tajemné obrazce v Nazce
 • koloniální město Arequipa
 • kaňon Colca
 • koloniální město Arequipa
 • jezero Titicaca
 • bývalé hlavní město Inků
 • Machu Picchu - incká citadela v horském pralese
Jak plánovat cestu do Peru
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Jak plánovat cestu do Peru

Peru - osvědčený itinerář

Z Limy se jede přes pobřežní oblast Paracasu a vinnou oblast Icy do pouštní Nazky se světoznámými záhadnými obrazci. Z Nazky se začíná stoupat do hor přes krásnou Arequipu, malebnou Colcu, legendární jezero Titicaca, aby se pak cesta stočila do kdysi inckého hlavního města Cusca a vyvrcholila na Machu Picchu.

Jak plánovat cestu do Peru

S čím nutno v Peru počítat

Před cestou po Peru je třeba zhodnotit své cestovatelské zkušenosti a jazykovou vybavenost. Ve městech panuje chaos vysokého stupně a čilý dopravní ruch.
V některých městech, včetně Limy či Nazky, vás překvapí neexistence centrálního autobusového nádraží.

 • Bez alespoň pár španělských slovíček budete velmi rychle ztraceni.
 • Běžný Jihoameričan angličtinu nepotřebuje. Na druhou stranu dnes najdete řadu základních informací v angličtině na internetu.
Jak plánovat cestu do Peru

Peru - jak cestu plánovat

Pokud si troufnete na nezávislé cestování, internet vám snadno poradí, kolik hodin odkud kam trvají pozemní přesuny a rozmezí kolik asi stojí. Po internetu si snadno můžete předem zařídit rezervace v hotelech.
Dopředu si vytvoříte seznam památek nebo přírodních zajímavostí, které chcete navštívit. Zbývá si troufnout na místě sjednávat si přesuny mezi autobusovými nádražími, hotely a památky s taxíky.

Jak plánovat cestu do Peru

Peru - místní agentury

Pokud si netroufnete na místě vyjíždět k jednotlivým turistickým cílům individuálně, ve všech městských centrech najdete místní cestovní agentury, které zpravidla vyjížďky pořádají. A pokud se jedná o známá a hojně navštěvovaná místa, cena obvykle nebývá nijak zničující.
Navíc někdy v těchto kancelářích i mluví anglicky.

Doporučení od průvodců:

Přebíranou částku si ale vždy pořádně přepočítejte. Zejména v turistických oblastech se zdá, že se často spletou, obvykle ne ve svůj neprospěch.

Jak plánovat cestu do Peru

Peru - finance

Do Peru je rozhodně nutné mít část financí v hotovosti, popřípadě platební kartou si hotovost na místě vybrat z poměrně četných bankomatů.

Při výběru je ale nutné hlídat si informace o extra poplatcích, které si některé banky stanovují zcela svévolně (kromě poplatku, který máte sjednaný u své banky pro svou konkrétní kartu). Také je někdy třeba trpělivosti při hledání bankomatu, který potřebnou částkou hotovosti disponuje v době, kdy si ji chcete vybrat.

Jak plánovat cestu do Peru

Peru - výměna peněz na místě

Z domova dovezené dolary nutno v Peru vyměnit na místní soly. Málokdy jsou místní ochotni brát platby v dolarech. Z bankomatů můžete vybírat jak soly, tak v případě potřeby i dolary.

 • Směrnárníci na ulicích nosí žluté nebo jinak výrazné vesty s nápisem Cambio a obvykle se u nich nemusíte bát měnit. Oni sami vydávanou místní měnu často razítkují minirazítkem, aby ukázali, že jejich bankovky jsou pravé (a nedaly se později reklamovat).