Treky v Patagonii

Treky v Patagonii

Na jihu Jižní Ameriky leží Patagonie – ráj trekařů, kteří se nezaleknou drsného počasí. Odměnou za překonání extrémního klima jim budou úchvatné scenérie, jaké mají obdobu jen málokde jinde na světě. Cíly zdejších procházek, pochodů či treků jsou světoznámé pojmy jako Torres del Paine, Cuernos del Paine, Mount Fitz Roy a Cerro Torre. Jedná se o skalní útvary obřích rozměrů a nezaměnitelnou kompozicí.

 • Na treky v Patagonii je nutné vybavení proti větru a dešti
 • Boty mějte dobře rozchozené a dobře odolné vlhkosti
 • Dodržujte pravidla národních parku, každým rokem je jejich dodržování vyžadováno důsledněji
Treky v Patagonii
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Treky v Patagonii
 

Národní parky v Patagonii

Patagonie se nachází na území dvou zemí: Chile a Argentiny. Většina turistického dění se zde odehrává ve dvou národních parcích: Parque Nacional Torres del Paine v Chile a Parque Nacional Los Glaciales v Argentině.
Je skoro nemožné jeden z nich označit za horší.

 • NP Torres del Paine je organizovanější, navštěvovanější a nabízí asi o trochu hezčí kompozice.
 • NP Los Glaciales nabízí více svobody, o trochu méně lidí a skalní masivy jsou zde vyšší – monumentálnější.
Treky v Patagonii

NP Torres del Paine v Chile

NP Torres del Paine v Chile se během posledního desetiletí stal asi nejnavštěvovanějším parkem Jižní Ameriky.
Pod tímto náporem návštěvníků zde panují přísnější podmínky vstupu a hlavně je třeba vícedenní pobyty uvnitř parku rezervovat s velkým až několika měsíčním předstihem.

 • Uvnitř parku jsou turistické ubytovny a tábořiště (placená), pro jakoukoliv formu noclehu je třeba mít rezervaci předem.
 • Vše lze rezervovat pomocí internetu a obrnit se při tom trpělivostí.
 • V parku je pak nutné se pohybovat výhradně po značených cestách.
 • Při více denním treku nutno počítat s povinností dodržet naplánovaný program.
Treky v Patagonii

Treky v NP Torres del Paine

Základní dvě trasy v Torres del Painy jsou treky zvané
„W“ a „O“

 • Na „W“ se pohybujete po jižní straně pohoří Paine a dle vašich možností a zařazení postranních výletů může trvat tři až pět dnů.
 • Trek „O“ je pro opravdu zkušené trekaře , trvá minimálně pět a maximálně deset dnů – opět dle výběru trasy a postranních odboček.
Treky v Patagonii

„W“ trek

Trek označovaný jako „W“ můžete absolvovat komfortněji, protože na všech noclezištích jsou vedle tábořišť k dispozici i turistické ubytovny. Jejich kapacita je však omezená, rezervaci je nutné udělat, zejména pro početnější skupiny, s několika měsíčním předstihem.
Druhou podmínkou je, že se na místech některých tábořišť musíte i stravovat a ne levně. Toto opatření vzniklo z důvodu park chránit před požáry – kvůli několika rozsáhlým požárům.

Příklad treku: Trasa „W“

 • První den se můžete dopravit z Puerto Natales linkovým autobusem do národního parku, a pak až do stanice Pudeto, odkud se převezete katamaranem přes jezero Pehoe k Refugii a tábořišti Grande Paine. Zde se ubytujete na ubytovně nebo stanu a vyrazíte na otočku ledovci Grey.
 • Druhý den se jde tábořiště Italiano do tábořiště Frances nebo Los Cuernos. Cestou možná čtyř hodinnová odbočka do scénického Francouzského údolí.
 • Třetí den cesta pokračuje do obolasti hotelu a tábořiště Las Torres, nocovat ve stanu možno zde, v tábořišti Chileno nebo u Guarderia Torres.
 • Čtvrtý den vystoupíte na vyhlídku na Torres del Paine, načež následuje návrat do Puerto Natales (autobusem).
Treky v Patagonii

Národní Park Los Glaciales (Argentina)

Výchozím místem pro návštěvu národního parku Los Glaciales je osada El Chalten, vzdálená asi 4 hodiny jízdy autobusem od El Calafate (letiště).
V El Chaltenu je možnost ubytování od vícelůžkových pokojích na ubytovnách až po luxusní hotely. Na vrcholu sezóny, v lednu a počátkem února je pro skupinky vhodné mít rezervaci předem. Na několika místech je také možné nocovat ve stanu na placeném tábořišti.

 • Při vstupu do národního parku se stále neplatí vstupné, resp.vstupné se platí jen při vstupu do jižní části parku při návštěvě ledovce Perito Moreno.
 • V parku je nutné se pohybovat po dobře viditelných cestách s dobře značenými křižovatkami. Mapu parku lze zdarma získat v informačním centru.
Treky v Patagonii

Základní trasy treků v NP Glaciales

Hlavními cíly v NP Glaciales jsou pohledy na skalní věže Moutn Fitz Roy (3505 mnm) a Cerro Torre (3011 mnm).
Na nejvyhledávanější vyhlídky na tyto útvary vedou jednodenní trasy, tam i zpět po stejné cestě, celkem 22 km, resp. 18 km. I když nedojdete, obě díla přírody můžete obdivovat cestou z různých úhlů a vzdálenosti.

Pro trekaře toužící tábořit se nabízí výlet na vyhlídky propojit a absolvovat třídenní trek s noclehem například v tábořištích Poincenot a de Agostini. Obě tábořiště jsou zatím zdarma.