Bezpečnost a zdraví v Peru

Bezpečnost a zdraví v Peru, na co si dát pozor

Bezpečnostní situace Peru se oproti době před 15-20 lety radikálně zlepšila. Obrovskou cestu Peru urazilo při potírání kriminality v turistických oblastech, turistických centrech měst. Zde je situace stejná, jako v jakémkoliv jiném velkém standardním městě světa. Nicméně Peru nadále zůstává zemí třetího světa s vysokou chudobou. Proto se určitá část obyvatel, ať už kvůli jakýmkoliv okolnostem, uchyluje ke kriminalitě.

 • Úroveň bezpečnosti se liší město od města, často i jedna čtvrť se liší od sousední čtvrti.
 • I v bezpečných částech Peru je nutné dodržovat základní zásady preventivní bezpečnosti.
Bezpečnost a zdraví v Peru
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Bezpečnost a zdraví v Peru

Zásady preventivní bezpečnosti

Mezi zásady preventivní bezpečnosti patří především nedávat na odiv drahé předměty, ať už šperky, luxusní hodinky nebo fototechniku.

 • Šperky je nejlepší před cestou do Peru úplně odložit, nahradit je za levné.
 • Při užívání fototechniky se chovat nenápadně, fotoaparát nebo videokameru vyndat spíše jen při vlastním focení.
 • Při užívání chytrých telefonů je třeba si uvědomit, že zloději specializující se na tento sortiment, mrknutím oka rozeznají řadový kus od nejmodernějších a tedy nejdražších modelů. Čím dražší model, tím se chovat opatrněji.
Bezpečnost a zdraví v Peru

Pohyb ve městech

Při pohybu po městech je lepší chodit ve více lidech, po setmění nechodit do temných uliček mimo centra měst. Doporučuje se dát na rady místních. Určitě každý majitel hotelu rád poradí, jaké chování je únosně a jaké ne.

 • Zvýšené pozornosti svým věcem dávejte v tržnicích, kde bývá vysoká koncentrace lidí.
 • Když si nejste jistí, ať už v tržnici, nebo na rušné přelidněné ulici, noste svůj batůžek na břiše.
Bezpečnost a zdraví v Peru

NÁŠ TIP

Nezastavujte, když vás někdo překvapí chováním typu: “Moment, pokadil vás holub, pomohu vám to očistit”

Bezpečnost a zdraví v Peru

Cestování veřejnými autobusy

 • Při cestách dálkovými autobusy si dávejte pozor na osobní věci, které si berete na palubu. Naopak hlavní zavazadlo v úložném prostoru autobusu je obvykle uloženo a hlídáno spolehlivě.
 • Na palubě autobusu si nedávejte příruční zavazadlo pod sedačku. Pro uložení do prostoru pod střechu vybírejte místo před sebou, abyste ho mohli kontrolovat.
 • V případě nočních přejezdů je lepší si batoh s nejcennějšími věcmi nechat u sebe, na klíně.
 • Na dálkových přejezdech se dělají pauzy na jídlo. Vemte si svůj batůžek raději sebou, i když autobus bude po dobu zastávky uzamčen.
 • V době vystupování nebo dřívějšího návratu do busu by mohlo dojít k jeho “revizi” některým ze spolupasažérů.
 

NÁŠ TIP

Na potlačení možných problémů spojených s nadmořskou výškou devět z deseti Peruánců doporučuje žvýkat běžně dostupnou koku, nebo pít čaj z téže rostlinky. A to i preventivně.

Bezpečnost a zdraví v Peru

Hygiena

(Ne)hygiena v Peru a její možné nepříjemné následky je těžké generalizovat. Různí lidé mají různě silnou imunitu proti změnám střevní mikroflóry či vůči nepřátelštějším bakteriím.

V každém případě nikde v Peru nepijte nepřevařenou vodu. Všude je k dostání balená. Většině lidí nevadí čistit si zuby vodou z vodovodu, ale nepolykat. Návštěva místní restaurací jistě patří k důležité součásti poznávání Peru.
Necítíte-li se na tu nižší - místní lidovou - úroveň, vždy je možnost zajít do turističtějšího, byť dražšího podniku. Nicméně ani zde nikdo dokonalé hygienické podmínky garantovat nebude.

Bezpečnost a zdraví v Peru

Očkování

Před cestou do Peru si prověřte platnost očkování proti tetanu, případně proti záškrtu, spalničkám a příušnicím (měli byste mít z dětství!). Žádné očkování není pro Peru povinné (vždy ale zkontrolovat, zde se to nezměnilo).
Důsledně se ale doporučuje naočkovat proti žloutenkám A+B a břišnímu tyfu. Před cestou do Amazonie se doporučuje žlutá zimnice.

Nadmořská výška

Jiným zdravotním rizikem může být pobyt ve vysoké nadmořské výšce. Dostanete se do ni poměrně snadno při cestách po Peru - běžnou veřejnou dopravou. Například Cusco leží v 3400 mnm, Arequipa 2400 mnm, Puno 3800 mnm.

 • První den dva se snažte o klidnější program, hodně pijte - ovšem výhradně nealkoholické nápoje.
 • Vyšší konzumace alkoholu, stejně jako i mírná dehydratace problémy s výškou prohlubuje. Stejně jako nedostatek spánku.
Bezpečnost a zdraví v Peru

Cestování samotné ženy - na co si dát pozor

Muži Jižní Ameriky vyznávají machismus: rádi dávají najevo své mužství. Někdy jsou galantní, jindy ženu nekrytě obdivují na veřejnosti a jindy ženě rovnou naznačí, že je zajímá. Na druhou stranu násilných případů vůči ženám turistkám není v Jižní Americe určitě víc, než je běžný průměr kdekoliv jinde v civilizovaném světě.

Samotnatně cestujícím ženám místní jistě rádi pomohou, poradí s cestou, apod. Rozhodně není třeba se bát na ulici požádat o pomoc. Pochopitelně situace asi bude úplně jiná na diskotéce s přiopilým osazenstvem, to je už ale na každé ženě, kam se samostatně vydá.