Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Klimatické podmínky Jižní Ameriky

Vzhledem k protáhlému tvaru Jižní Ameriky od severu k jihu a zároveň poloze rovníku v její horní třetině potkáme v Jižní Americe prakticky všechny klimatické pásy - od horkých tropů až po subantarktické klima na jihu v Patagonii.

 • Zároveň jižní Ameriku protíná od severu k jihu pohoří jihoamerické Andy s šestitisícovými vrcholky i v blízkosti rovníku.
 • Díky tomu se může Jižní Amerika chlubit i ledovci nejblíže položenými rovníku.
Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe
Petra Silva Monreal
Garant destinace Latinská Amerika

"Latinská Amerika je plná neuvěřitelných lákadel, kterým se prostě nedá odolat."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 414 644, +420 216 216 439
Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Důsledky nadmořské výšky

Díky vysokým nadmořským výškám And v centrální části zde i v blízkosti rovníku panuje chladno - zejména v noci v období jihoamerické zimy.
V době deštů zde naopak může sněžit - přestože jsme blízko rovníku.

Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Kdy do Jižní Ameriky - jih kontinentu

Začnete-li poznávat Jižní Ameriku od Patagonie na jihu, musíte vyrazit během naší zimy , resp. od listopadu do březny, kdy je na jižní polokouli léto.
I tak můžete v Patagonii zažít, jak říkají místní, “všechna čtyři roční období během 24 hodin”.

 • Počasí je zde proměnlivé a skoro vždy větrné.

Počasí v Jižní Americe - období dešťů

Období deštů nastupuje v různých částech Jižní Ameriky různě.

 • V horách Peru a Bolívie se za dobu dešťů považuje rozmezí listopad až květen, nejdeštivěji ale bývá od února až do dubnu, ale ve jednotlivých oblastech se nástupy liší.
 • Na Machu Picchu prší hodně už v prosinci.
 • V severní části Jižní Ameriky, jako je Kolumbie a Venezuela nastavají období deštů dvakrát do roka duben-květen a říjen-listopad.
 • Behěm zimy, která je zde stejně jako u nás - jsme zde na severní polokouli - je počasí příjemnější, není zničující horko, jako je tomu v této části Jižní Ameriky od června do srpna.
Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Kdy do Jižní Ameriky - centrální část a sever

Do zbytku kontinentu lze cestovat prakticky kdykoliv, i když třeba do andských zemích Peru, Ekvádor či Bolívie se doporučuje jet během tamní zimy, tj evropské prázdniny, kdy je počasí nejstálejší, nejslunnější - je však třeba počítat s chladnými nocemi.

 • Během jihoamerického podzimu (březen, duben), či jara (září, říjen) je počasí mírnější, ale je větší pravděpodobnost srážek.
 • V době dešťů - leden, únor, březen - jsou srážky takřka jistotou.
 • Naopak na sever kontinentu - do Kolumbie - je lepší cestovat během naší zimy, kdy zde, poblíž rovníku, nepanují vražedná vedra.
 • Přečtěte si více informací o tom kdy do Peru.
  Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Jižní Amerika - počasí v horách

Cesty po Jižní Americe vedou více než často horami, proto je třeba vždy evidovat jak vysoko se budeme ten který den pohybovat a podle toho odhadnout počasí. Cím výš, tím chladněji.

 • V Andách zárověň existují dva rozdílné části - na západ od hlavního hřebene je klima velmi suché s minimem srážek.
 • Na východ od hlavního hřebene směrem k Amazonii je počasí mnohem nestálejší, vlhčí. V době děštů jsou srážky mnohem intenzivnější.

Mohlo by vás zajímat

Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Rozdíly počasí mezi jednotlivými státy

Rozdíly počasí v rámci celé Jižní Ameriky je nesmírně různorodé díky poloze od Karibiku na severu skoro až k Antarktidě na jihu. A po celé jeho délce se táhne pohoří Andy, takže na stejných zeměpisných šířkách najdeme - a relativně kousek od sebe - jak tropickou Amazonii, tak šestitisícový vrchol And s celoročním ledovcovým pokryvem. Proto při studování počasí nejde ani tak o zemi, do které jedeme, nýbrž o oblast vzhledem k nadmořské výšce a vzdálenosti od rovníku.

 • Například: severní Chile má úplně stejné klima jako jižní část Peru.
 • Východní amazonská část Peru má uplně stejné klima jako přílehlá obrovská část brazilské Amazonie.
Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Jížní Amerika - počasí u moře

Na mořské pláže se v Jižní Americe jezdí nejvíce do Karibiku (Kolumbie, Venezuela) a k Atlantiku (zejměna tisíce kilometrů brazilského pobřeží, Uruguay, Argentina). Tichý oceán má díky mořským proudům vodu chladnější, pro průměrnou populace je na koupání vhodný výhradně během jihoamerického léta, tedy v lednu a únoru.

Kdy do Jižní Ameriky, počasí v Jižní Americe

Počasí v Jižní Americe - Amazonie

V Amazonii může pršet kterýkoliv den v roce. Nejvíce ale od ledna do dubna. Po celé této obrovské ploše o rozloze asi pět milionů kilometrů čtverečních panuje po celý rok velmi podobné klima - vysoké teploty i vlhkost.

 • Teploty se pohybují v průmeru mezi 25 až 27°C.